Več ali manj poročnih fotografij
Mnogokrat slišim nekaj v smislu: “ma ja – raje imam izbor 100 fotografij poročnega dne kot pa 500 – bo tistih izbranih 100 zagotovo boljših”. Pa je res, da manjše število fotografij pomeni boljše fotografije? Ali lahko morda nek poročni fotograf naredi 500 fotografij, ki so vse boljše od 100 fotografij drugega poročnega fotografa?
Tudi poročna fotografija ne odstopa od drugih fotografskih zvrsti – tam velja načelo “manj je več”. Samo razstave poglejmo – redko vidiš nabor, ki je večji od nekaj deset fotografij – običajno pa je številka kar manjša od 20. Tudi spletne strani poročnih fotografov so narejeno podobno – prikazati čim manj boljših fotografij (to je tudi glavni razlog, zakaj mladoporočenci tako težko izbirajo fotografa zgolj na podlagi pregleda spletnih strani). Verjetno je zato bolje izbrati fotografa, ki ti bo na koncu prinesel manj fotografij, kot pa tistega, ki ti jih bo prinesel več? Hmmm – pa je temu res tako?
Poglejmo malo z drugega konca. Ko imaš prvič v roki digitalca, razmišljaš nekako v smislu: “bom naredil čim več fotografij, pa bo nekaj zagotovo uspelo”. Po nekaj takšnih “shootingih” je postane vsakomur hitro jasno, da to ne drži – narediš namreč goro posnetkov, pa niti eden zares dobro ne uspe. Tudi pri poročni fotografiji je podobno – nekdo bo znal z vsakim pritiskom na sprožilec potegniti iz trenutka največ, drugi pa bo lahko zgolj brezglavo ponavljal ene in iste ter ne dovolj domišljene kadre (ali pa se mu še tega ne bo dalo).
Raznolikost fotografij je ena ključnih lastnosti dobrega poročnega fotografa. Če veš, kako se zadevi streže, bi lahko npr. iz ene same postavitve mladoporočencev narediš 10 dobrih in med seboj zelo različnih poročnih fotografij. Seveda pa lahko narediš tudi 30 ali 50 skoraj povsem enakih poročnih fotografij. Seveda pa si je takšno razliko v kakovosti težko predstavljati – še posebno če veš, da se oba fotografa imenujeta poročna fotografa (in imata zato verjetno podobne izkušnje, znanje, sposobnosti,…?) in, da uporabljata vsaj na prvi pogled primerljivo fotografsko opremo.
Poročna fotografija seveda ni zgolj dokumentiranje nekaj ključnih trenutkov, poz, ambientov,… – dogodki vredni fotografskega prikaza se ne vrstijo zgolj eden za drugim – mnogo zgodb poteka sočasno (npr. med izmenjavo prstanov so še kako zanimivi odzivi svatov). To hitro spoznaš, ko gledaš dobro reportažo poročnega fotografa in naenkrat opaziš toliko dogodkov in drobnih podrobnosti, ki so na poročni dan gladko spolzele mimo tebe.
In prav to je ena izmed ključnih razlik med dobrim in manj dobrim poročnim fotografom – dober poročni fotograf bo namreč znal izkoristiti trenutke in z vsakim pritiskom na sprožilec narediti nekaj vrednega in zanimivega. Pri gledanju takšne reportaže pozabiš, da si videl lahko že nekaj sto fotografij, pa z zanimanjem in presenečenjem gledaš vsako novo poročno fotografijo. Kdaj drugič ti pa že pri dvajseti fotografiji postane tako dolgčas, da vse skupaj gledaš zgolj še zaradi vljudnosti do ženina in neveste.
[fbshare]
[wp_connect_comments href=”” width=”500″ num_posts=”6″ colorscheme=”light” /]
Janez Kotar Photography
[wp_connect_like_button href=”http://www.facebook.com/JanezKotarPhotography” send_button=”disabled” layout=”standard” width=”600″ show_faces=”enabled” verb=”like” colorscheme=”light” font=”arial” ref=”” /]
Posted in Poročna foto razmišljanja by janez with no comments yet.
Dodaj odgovor